Dne 1. 7. 2017 nabyl účinnosti nový zákon o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich – zákon č. 250/2016 Sb.
Nová právní úprava obsahuje jednotná pravidla správně-právní odpovědnosti fyzických, právnických a podnikajících fyzických osob, a komplexně upravuje řízení o přestupcích. Rozsáhlou úpravou základů odpovědnosti za přestupek a s ní spojených následků pak tento zákon reaguje na vývoj právní úpravy v navazujících nebo souvisejících právních předpisech, především v zákoně o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim a v trestním zákoníku.
Z celé řady změn provedených zákonem o odpovědnosti za přestupky lze poukázat především na nově zavedený koncept společenské škodlivosti přestupku jakožto základního a nezbytného předpokladu vzniku odpovědnosti za přestupek.
K dosavadním správním trestům pak s účinností nové právní úpravy přibylo také zveřejnění rozhodnutí o přestupku, které může být uloženo právnické nebo podnikající fyzické osobě. Nově pak zákon rovněž zavádí institut přitěžující a polehčující okolnosti, ke které je správní orgán povinen přihlédnout při ukládání trestu. Zákon nově stanovuje dvě promlčecí doby, a to v délce jeden a tři roky, přičemž tato doba bude záviset na závažnosti přestupku.
Nový zákon o odpovědnosti za přestupky představuje rozsáhlý „kodex“ přestupkového práva, který zásadní měrou přispívá ke komplexnosti právního řádu.
Dne 1. 7. 2017 přitom nabyl účinnosti rovněž nový zákon č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích, který přímo navazuje na zákon o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich a obsahuje výčet některých skutkových podstat přestupků, které nebylo možno převést do jiných zákonů.
Mgr. Edita Borščová